Забележителности

Дата на публикуване: 01.02.2010 07:58
 1. Защитена местност„Ятата”

    

       На 2 км източно от централната част на Белослав се намира защитената местност „Ятата”- примамлива за орнитолози и екотуристи.
Местността е  мозайка от разнообразни местообитания на птици - заблатените територии, разделени от дига на две - сладководна и соленоводна. Малка долина с тревна и храстова растителност, неголеми скални венци и изоставена пясъчна кариера допълват разнообразието от местообитания.

         

     По данни на Българското дружество за защита на птиците на територията на защитената местност са установени 208 вида птици. Тук гнездят 178 вида редки и застрашени видове птици, 51 от които са включени в Червената книга на България. От срещащите се тук видове, 89 са от европейско природозащитно значение.
Като световнозастрашени са включени 7 вида, а като застрашени в Европа съответно между 20 и 62 вида според различните категории.

По време на миграция могат да се наблюдават три световно застрашени вида:
- малкият корморан /Phalacrocorax pygmeus/,
- къдроглавият пеликан /Pelecanus crispus/,
- белооката потапница /Aythya nyroca/,
- блестящият ибис /Plegadis falcinellus/
- бялата лопатарка /Platalea leucorodia/.


            /assets/about_Beloslav/Yatata6.JPG

    

2. "Дивите кактуси"

        
   
    От края на месец май до средата на юни, жителите и гостите на Белослав могат да видят изключително красиво и рядкосрещано в България явление – цъфтежа на диви кактуси край града. 
   Растенията са от рода „Опунция” и цъфтят с яркожълти цветове.
   Въпреки че не са типични за страната ни, те растат на цели масиви по южните склонове на  Белослав, само на метри от крайните улици на града. 

    

   Смята се, че кактусите са пренесени в Белослав преди години и са се разпространили сами, намирайки подходяща песъчлива и камениста почва край града и благоприятен климат. Топлолюбивите растения, които са покрили целия склон, са зимоустойчиви и оцеляват и при температури от минус 20 градуса . Опунциите са характерни за цяла Америка, където е тяхната родина.
Според учените подобни колонии от диви кактуси като белославските, има още само на няколко места в България- в Кресненското дефиле и на Змийския остров край Созопол.


         



3. Пещерата "Темната дупка"

      На няколко метра западно от кв. "Акации" в гр. Белослав, местността "Тепавицата" се намира пещерата "Темната дупка", наречана още "Белославската пещера". Разположена е в еоценски пясъчници. Входа на пещерата е с размери 11м. височина и 4.5м. ширина, като навътре пещерният свод се снишава до 2.5м.
При направени археологически изследвания са открити останки на кости от пещерни животни, пещерни хора, а също и керамика от неолита, но като цяло пещерата е слабо изследвана.



4. Природният феномен "Побити камъни"

    
 
    

     В района от Страшимирово до Белослав има отделни пръснати групи от природния феномен „Побити камъни”,  които са част от известната „каменна гора”между Варна и Девня.  Цялата местност се състои от 14 групи каменни колони с неправилна,цилиндрична или конусовидна форма, разположени сред пясъци и разпръснати в западния край на варненската низина. На юг тя достига до Белославското езеро,на север до склоновете на Варненското плато.  Природните образувания  представляват части от малката  варненска пясъчно – чакълена пустиня, което е уникален феномен. Някои от тези варовико–пясъчни образувания достигат близо 6 метра височина.
     Възникнали преди 50 000 0,00 г. вследствие на ерозионни процеси живописните каменни форми, разположени на площ от около 240 хектара на териториятана общините Варна, Белослав и Девня, са  обект с важно международно значение, предложен за вписване в световния списък за уникални геоложки образования на ЮНЕСКО. Наред с уникалните каменни образувания тук могат да се видят редки декоративни храсти и дървета.Отделни скални образувания от „Побитите камъни”се издигат и на южната страна на Белославския бряг.


        

5. Крепост "Петрич"
    Забележителната крепост "Петрич" води своето начало от ранновизантийската епоха - V-VI век . Крепостта е построена като съставна част на ранновизантийската отбранителна система. Намира се южно от Разделна,само на 7 км. от общинския център Белослав, но в територията на община Аврен.
Името "Петрич"идва от гръцкото "Петрин", което означава "каменна крепост". Била построена на високата каменна тераса, Петрич била защитена от запад и север чрез отвесните непристъпни скали, високи до 35м. От изток и отчасти от юг, крепостта била защитена с дълбоки стръмни долове и достъпна само от юг, чрез тясна скалиста ивица, свързваща я с Авренското плато. 
Съществуват останки от стена на една от кули от крепостта, високи 5-6 м.
През Първата българска държава - 681г. крепостта престанала да функционира като отбранително съоражение и около нея се изграждата селища на славяни. През ХІ-ХІІ век по време на византийското владичество , тя отново функционира. През Втората българска държава - XIII- XIV в. крепостта е преживява своя разцвет, до превземането й от османците през 1388г..
По време на последният кръстоносен поход на полско-унгарския крал Владислав ІІІ Ягело - Варненчик, на 7 ноември 1444 г. крепостта е превзета и разрушена.

 
    /assets/about_Beloslav/Razdelna/4it Rzad.jpg
       "каменната тераса"                     ...  останки от стена на кула от "Петрича"

/assets/about_Beloslav/Razdelna/razd 4.jpg   /assets/about_Beloslav/Razdelna/kaleto2.jpeg
гледка от "каменната тераса"              от крепостта към Авренското плато

Скалите в близост до крепостта предлагат отлични условия за алпинизъм и затова често са посещавани от любители на скално катерене и парапланеристи.
         В местността е построена туристическа хижа "Петрич", която предлага условия за релакс и почивка. Хижата разполага с 8 стаи и релакс център - сауна, джакузи и фитнес, както и забавления като тенис на маса, интернет, футболно игрище и пейнтбол (8 пушки плюс оборудване, 100 бр. топчета). 
Местополжение: с. Разделна, Местност „Бобата“, област  Варна, община  Аврен
Тел. за връзка : 051 127 280; GSM: 0888924857;
Е-mail: h.petricha@abv.bg

6. Паметник "Кръста" - местността "Чуката"

      /assets/about_Beloslav/krusta sega.jpg

Паметника "Кръста" предлага възможности за еко-туризъм - с две пътеки за достъп, предлагащи възможности за впечатляващи гледки към града и езерата, офроуд и пикник.
История на паметника


Времето в гр.Белослав

Предстоящи събития

Търсене в сайта