Проведе се международната партньорска среща в гр. Неапол (Република Италия), организирана от НПО „Синерджи“, Неапол, Италия (EN SOCIETA COOPERATIVASOCIALESINERGIEAR.L.- Napoli Italy)., с цел обмен на добри практики, в изпълнение на международен проект със заглавие „Споделяне на устойчиви решения за зелени подходи в градска среда“

Дата на публикуване: 24.06.2024 17:05
Проведе се международна партньорска среща в гр. Неапол (Република Италия), организирана от НПО „Синерджи“, Неапол, Италия (EN SOCIETA COOPERATIVASOCIALESINERGIEAR.L.- Napoli Italy)., с цел обмен на добри практики, в изпълнение на международен проект със заглавие „Споделяне на устойчиви решения за зелени подходи в градска среда“ /№ 101089457/ по Програмата за граждани, равенство, права и ценности (CERV), съгласно утвърдена програма върху следните теми: “Системи от дървесни видове“ “Tранснационални дейности “Зелен“ наръчник за идентифициране и актуализиране на приоритетите във връзка с екологичните предизвикателства пред всяка от общините, участващи в проекта, като същевременно запазване на дървесните видове в градска среда“ „Европейска стратегия за горите“ и др.
 
  1. Програмата на посещение включваше:
 
  • Приветствие от координатора и домакин в Европа –Директ Център (EUROPE DIRECT CENTRE) гр. Неапол, Република Италия;
  • Зелена конференция „Европейска стратегия за горите - Системи от дървесни видове“;
  • Посещения на добри практики.
 
  • Зелена конференция на 17.05.2024 г.
 
 
Зелената конференция беше открита от г-н Джовани Ди Орсо (Dr Giovаnni D’Orso), домакин и представител на НПО Синерджи (EN SOCIETA COOPERATIVASOCIALESINERGIEAR.L.- Napoli Italy).  

След откриване на конференцията от г-н Джовани Ди Орсо (Dr Giovаnni D’Orso), представител на на НПО Синерджи, Неапол, Италия (EN SOCIETA COOPERATIVASOCIALESINERGIEAR.L.- Napoli Italy), покани, представители на организациите от различните държави партньдис да представят на аудиторията системи от дървесни видове, популярни в техния регион.

 

Началото беше дадено с презентацията от Италия – (EN SOCIETA COOPERATIVASOCIALESINERGIEAR.L.- Napoli Italy).   Г-жа Киара дел Гаудио (Chiara Del Gaudio), студентка, изучаваща билкови науки, представи: Примери за най-добри практики в |Южна Италия: повторно залесяване на вулкана Везувий след пожари.

Следващата презентация от г-н Марк Косън (Mr Mark Causon), представител на Изследователска фондация Гениста (EN Genista Research Foundation). Той представи презентация на тема: Система от дървесни видове в град Калкара Малта.

 

Г-жа Рута Пелс от НПО „ЕЕсти Хора до хората“ (NGO Eesti People to People), гр. Талин, Естония представи презентация на тема: Талин – град с дървета.

Презентация на тема: „Системи от дървесни видове в гр. Лудберг представи г-жа Мелани Копрек (Ms Melanie Koprek) .

Следващото представяне беше от Сърбия. Г-жа Жана Димитриевич, която представи презентация на тема: „Интегриране на системи от дървесни видове за устойчива градска среда: В Сърбия

Презентация беше представена и от германския партньор от Арабско- немски център за диалог – WASLA (Arabisch Deutsches Center fur dialog – WASLA). Г-жа  Ноха Абделрахман (Ms Noha Abdelrahman) представи „Използване на изкуствен интелект за подобряване на дървесните видове в Берлин.“

Г-жа Деница Тодорова –зам. Кмет на Община Белослав с Ресор "Общинска собственост и ТСУ, Инвестиционна политика и спомагателни дейности", представител от България - Института за технологичен трансфер и иновации (ИТТИ), запозна присъстващите с презентация на тема: „Система от дървесни видове в община Белослав“.

Следвашото представяне беше от Полша г-жа Агнешка Келер (Ms Agniezka Keler), представи презентация на тема: „Европейка стратегия за горите: Системи от дървесни видове в Полша. “

След представянето от всички експерти на вниманието на присъстващите своите добри политики, инициативи и практики, събитието бе закрито от г-н Джовани Ди Орсо (Dr Giovаnni D’Orso), представител на  НПО Синерджи (EN SOCIETA COOPERATIVASOCIALESINERGIEAR.L.- Napoli Italy).  ).

 

 

  • Посещение на добри практики

 

  • Вила Комунале (Villa Comunale);

 

Вила Комунале е парк, разположен покрай бреговата линия на Неапол. Някога е бил кралска алея и предлага невероятна гледка към залива.

   Вила Комунале  първоначално е била павирана алея, поръчана през 1697 г. от испанския вицекрал, херцогът на Мединачели. Той също така поръча тринадесетте фонтана и редици върби по пътеката. По-късно паркът е положен върху рекултивирана земя през 1780 г. по заповед на краля на Бурбоните Фердинанд IV. До обединението на Италия през 1871 г. членовете на обществеността бяха допускани само на 9 септември по време на фестивала на Пиедигрота. Днес това е популярно зелено пространство в града и все още привлича тълпи по време на фестивала, който включва конкурс за писане на песни.

   Вила Комунале или Народният парк днес има добре поддържани тревни площи и пътеки с дървета. Той е осеян с фонтани, неокласически скулптури и бюстове в памет на герои, родени в Неапол в края на 19-ти и началото на 20-ти век.

  • Giardini di Palazzo

Кралският дворец на Неапол (Palazzo Reale di Napoli) е дворец, музей и историческа туристическа дестинация, разположена в централен Неапол, Южна Италия. През 2016 г. градините на покрива на двореца бяха част от проекта за обновяване на историческия кралски дворец, за да се отвори отново зеленото пространство на върха на двореца. Външните стени на вътрешната част са покрити с цветя и растения. Освен това са предоставени нови услуги като барове, ресторанти, зони за отдих, предоставящи същевременно икономически възможности и нови работни места.

 

  • Вила Флоридиана (Park Villa Floridiana).

Вила Флордиана е комплекс, състоящ се от голям парк с вила, в която се помещава Националният музей на керамиката на Duca di Martina. Паркът се намира на хълма в квартал Vomero и е отворен всеки ден от сутрин до малко преди залез слънце. Паркът е с размер приблизително 8 хектара и предлага фантастична гледка към града и залива на Неапол. Влизате през Via Cimarosa или Via Aniello Falcone. Вилата в парка е построена в средата на 18 век. През 1816 г. Фердинандо I от Бурбон купува вилата като лятна резиденция за съпругата си, херцогиня Лучия Милячио от Флоридия, откъдето идва и името Вила Флоридиана. В близост до вилата има малко езеро с костенурки.

  • The Certosa di San Martino ("Charterhouse of St. Martin")

Чертоза ди Сан Мартино („Къщата на Св. Мартин“) е бивш манастирски комплекс, сега музей, в Неапол, Южна Италия. Заедно със замъка „Сант Елмо”, който стои до него, това е най-видимата забележителност на града, кацнал на върха на хълма Вомеро. Картузиански манастир, завършен и тържествено открит при управлението на кралица Йоанa I през 1368 г. Посветен е на Свети Мартин. През първата половина на 16 век е разширен. По-късно, през 1623 г., е допълнително разширен и дело на архитекта Козимо Фанцаго, съхранен и до  днес.

През 1799 г. антиклерикалните френски окупационни сили потиснаха манастира и принудиха монасите да избягат. През следващите десетилетия монасите правят няколко опита да възстановят манастира, като последното усилие се проваля през 1866 г., когато държавата окончателно конфискува имота. Днес в сградите се помещава Националният музей на Сан Мартино с експозиция на артефакти от испанската епоха и епохата на Бурбон, както и експозиции на пресепе — сцената на Рождество Христово — считана за една от най-добрите в света.

  • Castel Sant Elmo

 

Най-големият средновековен замък в Неапол.

Замъкът Сант'Елмо датира от 1200 г. Разположен на хълма Вомеро с изглед към Неапол, този средновековен обект днес е музей, както и дом на офисите на управлението на Музеен комплекс Кампания и Музея на XIX век в Неапол. Това, което прави това монументално място толкова прекрасно, е стратегическата му позиция, предлагаща спиращи дъха гледки към морето, Везувий, островите, Флегрейските полета и планините Матезе. Крепостта е една от най-мащабните и големи в града и посреща много посетители всяка година. Не пропускайте да посетите Музея на XIX век в Неапол с повече от 170 творби на неаполитански художници от различни художествени школи.

  • Historical centre of Naples

Историческият център на Неапол е най-големият в Европа. Той съдържа в себе си съкровища, артистични, архитектурни и исторически красоти, които варират от гръцката епоха, римската епоха. До испанския период на управлението на Бурбоните. Истории и традиции, които датират от седми век пр.н.е. Красотата и величието на историческия център на Неапол му спечелиха признание като обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

 Tой се простира на 17 километра между характерни квартали на ЮНЕСКО за световно наследство, като елегантната зона Via Chiaia и великолепните панорами на Vomero и Posillipo.

     Всеки квартал на историческия център на Неапол има уникална душа, от самия централен квартал Монтекалварио до този на Сан Джузепе близо до пристанището на Неапол, без да забравяме квартал Авоката и квартал Пендино, сред районите на Неапол с най-много църкви .

    Още по-на север, но все още в рамките на неаполитанския исторически център, можете да намерите квартал San Carlo all'Arena с кралската резиденция Capodimonte, която сега е дом на прекрасен национален музей на изкуството, един от най-важните в Южна Италия.

Резултати от извършеното посещение и заключения:

 

Обмяна на информация, добри практики и модели в сферата на планиране, сътрудничество, комуникация и съгласуване по отношение на европейската стратегия за горите, опазване на зелените системи от дървесни видове, които ще спомогнат при адаптирането и планиране на местно ниво, повишаване на административния капацитет в процеса на прилагане и изпълнение на политики в сферата на ЗООС, ЗУО, ЗУТ и др. при изпълнението на екологични проекти.




Галерия



Времето в гр.Белослав

Предстоящи събития

Търсене в сайта