Дата на публикуване:
09.09.2023 12:55
Project Number : 101089517-CERV-2022-CITIZENS-TOWN-NT
Funding : Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV)-Networks of Towns
Duration : 1/1/2023-31/12/2024
Partnership
1 Institute For Technological Transfer And Innovation, Bulgaria – Coordinator
2 Genista Research Foundation, Malta
3 Stowarzyszenie Aktywna Integracja Rurzyca, Poland
4 L.O.V.E.2.L.E.A.R.N. Foundation, Netherlands
5 Sadovo Municipality, Bulgaria
6 Sonhos De Igualdades – Associação Para A Promoção Da Cidadania E Igualdade, Portugal
7 Comune Di Montefiascone, Italy
8 Kunsill Lokall Ta’sannat, Malta
Links
For more information, please visit:
Sharing working algorithms for urban/rural waste collection
The circular economy is a model of production and consumption that minimizes waste and encourages its reuse as a resource. As early as/Back in 2005, the EU adopted a strategy to prevent the generation and recycling of waste, which also sets the long-term goal of making the EU a “recycling society”. The four new waste directives in the recently adopted Circular Economy Package introduce new waste management objectives in terms of waste prevention, reuse, recycling and landfill. The hierarchical ranking of waste activities promotes, above all, the prevention of waste generation, followed by reuse, recycling and recovery, and the disposal (disposal, incineration) of waste is the last in this ranking and the most undesirable option.
The main goal of the project is the cooperation and intensive exchange of good practices in the process of waste management. Research and analysis of the policies implemented by the municipalities and the city governments in the field of garbage collection and processing as a basis for achieving the goals of the green economy.
06/12/2024
WP1.6 Transnational Activity 6, Final Conference, Plovdiv Bulgaria
EVENTS
Event Description Sheet_Gharb_Malta
Event Description Sheet_Poznan_Poland
Event Description Sheet_Beloslav_Bulgaria
Event Description Sheet_Galatsi_Greece
25/03/2023 Институтът за Технологичен Трансфер и Иновации (ИТТИ) се включи в първа работна среща в Гарб, Малта, по проекта SWAI - Sharing working algorithms for urban/rural waste collection - "Споделяне на работни алгоритми за събиране на градски/селски отпадъци" по Програмата за граждани, равенство, права и ценности (СERV). В събитието, домакин на което бе GRF Малта, взеха участие партньори от България, Полша и Гърция. По проекта работят още партньори от Белгия и Нидерландия. По време на срещата председателят на УС на ИТТИ Ганчо Колаксъзов представи основните дейности на организацията и проектите, по които работи. Във визитата са включени още посещения на демонстрационни обекти, участие в обучение с фокус върху следните теми: екологично събиране на отпадъци, демонстрация на алгоритми за събиране на отпадъци, Европейски регламенти и държавно законодателство, касаещо Зелената сделка, роля на информационните центрове от страните-членки на ЕС, ангажирани в комуникационния процес.
14/08/2023
ИТТИ СЕ ВКЛЮЧИ В РАБОТНА СРЕЩА ПО ПРОЕКТА SWAI в ПОЗНАН, ПОЛША.
Институтът за Технологичен Трансфер и Иновации (ИТТИ) се включи в работна среща в Познан, Полша за обсъждане на стратегии и политики за сметосъбиране и преработка на отпадъци на териториите на административните структури и партньори, участващи по проекта SWAI - Sharing working algorithms for urban/rural waste collection - "Споделяне на работни алгоритми за събиране на градски/селски отпадъци" по Програмата за граждани, равенство, права и ценности (СERV).
В събитието, домакин на което бе Stowarzyszenie Aktywna Integracja Rurzyca , взеха участие партньори от България, Малта, Полша, Гърция Сърбия и Белгия. По време на срещата представитеите на ИТТИ представиха презентации за Стратегии и политики за събиране на боклуци и обработка на отпадъци в България и управление на отпадъците на местно ниво.
Във визитата са включени още посещения на демонстрационни обекти, участие в обучение с фокус върху следните теми: екологично събиране на отпадъци, демонстрация на алгоритми за събиране на отпадъци, Европейски регламенти и държавно законодателство, касаещо Зелената сделка, роля на информационните центрове от страните-членки на ЕС, ангажирани в комуникационния процес.
10/09/2023
Предствители от Гърция, Малта, Полша, Белгия, Португалия и Нидерландия се запознаха с българските традиции, бит и култура в рамките на посещението си по проекта SWAI – Sharing working algorithms for urban/rural waste collection – „Споделяне на работни алгоритми за събиране на градски/селски отпадъци“. Той се финансира от Програмата за граждани, равенство, права и ценности (СERV).
Срещата се проведе в Община Белослав – асоцииран партньор по проекта. Основната цел на посещението бе обмен на опит в сферата на кръговата икономика и представяне и обсъждане на добри практики за разделно събиране и рециклиране на отпадъци, ефективно използване на природните ресурси и опазване на околната среда.
Чуждестранните гости бяха запознати с опита на Община Белослав в разделното събиране на отпадъци и дейностите за информиране и мотивиране на населението за опазване на природата. В рамките на своята визита те посетиха екозавода „Екоинвест асетс“ АД в с. Езерово, където бе демонстриран демо модел за рециклиране на пластмаса и производство на аксесоари. Освен да наблюдават, посетителите имаха шанса да направят сами гребени от непотребни суровини и да си ги вземат за спомен.
Част от програмата бе и гостуване на „Лютата ферма“ в село Страшимирово, където бе организирана дегустация на люти сосове и сладка, произведени по безотпадна технология. Чужденците научиха как се прави пикантно сладко от българска маслодайна роза, как се произвежда масло от семената на лютите чушки и по какъв начин се компостират дръжките и ципите, за да не бъдат изхвърляни. Те влязоха и в „лютата“ градина на фермата, където видяха сортове като „Български морков“ и „Български дух“.
В рамките на своето посещение гостите имаха възможността да опитат местна кухня, да поиграят народни хора заедно с професионални танцьори и да присъстват на много зрелищни демонстрации и рок музика по време на мотофеста в Белослав.
25/09/2023 - NEWSLETTER - ITTI
19/04/2024 - GALATSI, GREECE
Представители от Община Белослав, съвместно с ИТТИ взеха участие в международната партньорска среща в Галаци (Република Гърция), бе с цел представяне на II част от националните доклади в изпълнение на проектните дейности, посещения на демонстрационни обекти, участие в обучение с фокус върху следните теми: Управление на екологични системи в обшините и алгоритъм на УО на местно ниво, екологично събиране на отпадъци, демонстрация на алгоритми за събиране на отпадъци, Европейски регламенти и държавно законодателство, касаещо Зелената сделка, роля на информационните центрове от страните-членки на ЕС, ангажирани в комуникационния процес, участие в кръгли маси за представяне на добри практики и примери за работа в мрежа на информационните центрове, комуникиращи европейското финансиране в контекста на Зелената сделка, кръговата икономика и опазването на околната среда.
Програмата на посещение включваше:
- Семинар за представяне на най-добрите практики за управление на твърди битови отпадъци в културен център „Камини“, Галаци, както и запознаване с втора част от националните доклади в изпълнение на проектните дейности.
- Посещение на общинска детска градина в гр. Галаци за представяне на въведените добри практики, свързани с компостирането и разделното събиране на битови отпадъчни материали.
- Посещения на съоръжения за третиране на различни видове отпадъци, в които е налице ефективно управление и оползотворяване, чрез събиране, транспортиране, сортиране, обезвреждане, преработване и оползотворяване на отпадъците чрез рециклиране, депониране, биологично третиране, термично третиране и други.
- Посещение на Порто Гермено, Гърция (Porto Germeno – Aigosthena):
- Конференция за валоризиране на битовите биоотпадъци и инициативи на местно ниво в културен център „Камини“, Галаци.
Събитието бе открито от г-н Ганчо Колаксъзов – координатор на проекта, домакинът на срещата в лицето на г-жа Джорджина Пандрола, нaчалник на отдел комуникация и връзки с обществеността в Община Галаци и от г-н Михаил Делаграматикас – ръководител на проекта.
През първата част на събитието бе дадена думата на кмета на Община Галаци – господин Джорджос Маркополос, който е и председател на областния съюз на общините на Атика. Той представи основната визия за развитие на района.
- По темата за „Компостирането: не само технически процес, но и акт на солидарност с околната среда и бъдещите поколения“ думата бе дадена на господин Адам Карабетсос – заместник-кмет на Община Галаци, с ресор „Чистене и рециклиране“.
- На следващо място, думата бе дадената на господин Андреас Андреоу – заместник-кмет с ресор „Преса и Медии“ в Община Галаци. Той обърна внимание, че е от голямо значение повишаването на информираността на гражданите за успешния преход към визията за град с нулеви отпадъци.
- По следващата тема от дневния ред: „Сътрудничество между НПО и местните власти за осъществяване на промяна“ говори г-н Димостенис Папаконстантиноу, председател на CRETHIDEV.
Първата част на конференцията приключи с представяне на тема: „Кварталите в Галаци: инициатива на местно ниво за нашия град и нашата околна среда“ от г-жа Ада Моноджио от Галаци.
След кратка пауза за кафе, Втората част на събитието продължи с представяне от г-н Джорджос Арванитис – заместник-директор на отдела за термичните процеси, за „EDSNA - Асоциация на общините и регионалните власти в регион Атика: Управление на твърдите отпадъци в столичния район на Атина“.
Професор Моника Джакубус, представител на Университета за живи науки в Познан, Полша изнесе лекция на тема: “Производство и управление на биологични отпадъци“.
- Конференцията продължи с презентация на тема: “Биоразградими отпадъци в Белгия“ от доктор Триантафилос Михаилидис и г-н Стефанос Панаколиас от SKEPSIS, Белгия.
- На следващо място, г-жа Мария Жозете от Община Та-Санат, Малта, запозна присъстващите с презентация на тема: “Стратегии и политики за управление на отпадъците в населено място Та-Саннат на остров Гозо, Малта“. Срещата бе продължена от доктор Анна Гриниари – представител на CRETHIDEV, Гърция, която говори на тема: „Устойчиво управление на битовите отпадъци“.
- След кратка пауза, старт на третата част от конференцията бе даден от господин Ганчо Колаксъзов – координатор на проекта и представител на ИТТИ, България. Той запозна присъстващите с темата: “Разделно събиране на зелени и биоразградими битови отпадъци и последващото им рециклиране в България”.
Дадена бе думата и на г-жа Деница Тодорова – заместник-кмет на Община Белослав, която даде информация за въведени практики за разделно събиране на отпадъци на територията на общината.
- Събитието продължи г-жа Джорджия Пандропоула от Община Галаци и г-н Минаил Делаграматикас от CRETHIDEV. Те говориха за масовите образователни дейности, касаещи източника на отпадъците и компостирането. Последната тема „Управление на твърдите отпадъци в Гърция: минало, настояще и бъдеще“ бе представена от професор Андреас Андреопоулос – представител от Националния технически университет на Атина.
След това бе проведена кратка дискусия по темите с представителите на различните организации.