В периода от 12 до 14 юли 2024 в Талин, Естония, се проведе международна среща по проект /№ 101089457/ „Споделяне на устойчиви решения за зелени подходи в градска среда“ (EN Sharing sustainable solutions for green approaches in urban environments) по Програмата за граждани, равенство, права и ценности (CERV) с цел обмяна на опит и добри практики"

Дата на публикуване: 18.07.2024 11:05

В периода от 12 до 14 юли 2024 в Талин, Естония, се проведе международна среща по проект /№ 101089457/ „Споделяне на устойчиви решения за зелени подходи в градска среда“ (EN Sharing sustainable solutions for green approaches in urban environments) по Програмата за граждани, равенство, права и ценности (CERV) с цел обмяна на опит и добри практики. Организатор на събитието бе Естонската неправителствена организация – “Еести Хора до Хората” (EN Eesti People to People), представлявана от г-жа Рута Пелс. В нея участие взеха и представители от екипа на Община Белослав и Института за технологичен трансфер и иновации /ИТТИ/.

Срещата протече съгласно утвърдена програма върху следните теми: Кръговата икономика във всяка от държавите: Естония, Малта, Полша, България, Хърватия и Сърбия, зелени инициативи на местно ниво и добри практики, Европейски регламенти и държавно законодателство, касаещо прехода към Кръгова икономика.  

В програмата бе включено още:

  • Посещение в Общинския съвет на Талин;
  • Посещение в Стария град;
  • Учебно посещение в парк Кадриорг;
  • Посещение на местността Пирита;
  • Проучвателно посещение в района на Телискиви, който се намира в бившия индустриален комплекс на Талин;

Конференцията бе открита от домакините: г-жа Рута Пелс от Естонската неправителствена организация – “Еести Хора до Хората” (EN Eesti People to People) поздрави присъстващите и ги запозна с основна информация за Естония, в т.ч. историческо и икономическо развитие, структура, основни инициативи и политики в страната. Тя запозна присъстващите с ползите от силно развитата дигитализация в Естония, след което представи презентация на тема „Кръговата икономика в Талин“.

Думата бе дадена на г-жа Осанна Коусън от Малта с презентация на тема „Кръговата икономика в градските селища на Малта“.

На следващо място, г-жа Едита Боднар от Полша представи информация за Национален парк Долна Одерска долина и за прилаганите инициативи в него.

Международната среща бе продължена с презентация на тема „Инициативи за кръгова икономика на местно ниво, отворени за жителите на България“ от г-жа Галена Колаксъзова и г-н Владимир Гешев.

Г-жа Жана Димитриевич запозна присъстващи с развитието на кръговата икономика в Сърбия, а г-н Дубравко Билич – Кмет на Община Лудбрег, Хърватия, изнесе презентация за град Лудбрег, Хърватия и въвеждането на кръговата икономика в него.

След кратка почивка бе проведена дискусия между експертите от различните държави за обмяна на опит и обсъждане на най-добрите идеи и инициативи.

По-късно международната група посети общинския съвет на Талин и проведе интересен разговор с представителния орган на местната власт на Талин.

 

ПОСЕЩЕНИЯ НА ДОБРИ ПРАКТИКИ В ЕСТОНИЯ:

 

  • Учебно посещение в парк Кадриорг:

Kadriorg Park е парк в Кадриорг, Талин, Естония. На естонски „Kadriorg”означава „Долината на Катрин“. Дворецът и паркът са изградени в чест на съпругата на руския император Петър I -  Екатерина I, като лятна резиденция. Площта му е около 70 хектара (или 700 декара). Историята на парка започва през 1718 г., когато Петър Велики заповядва да преустрои площите си в лятното имение Фонентал. Най-забележителното водно тяло в парка е Лебедовото езеро.

 

  • Посещение на местността Пирита на добри зелени практики и Талинската ботаническа градина:

По крайбрежната алея между Пирита и Кадриорг минава крайбрежната алея Пирита. Дългата 2 километра павирана пътека е място за пешеходци, велосипедисти и скейтъри.

Ботаническата градина в Талин се намира в долина на брега на река Пирита и разполага с четири градински тераси, девет езера и площ, която обхваща 56 акра (23 хектара). Две от най-забележителните пространства на ботаническата градина в Талин са дендрариумът с неговите повече от 1500 растения, групирани по подобие, и удивително модерната Палмова къща с палми и смокинови дървета, намерени вътре.

  • Проучвателно посещение в района на Телискиви, който се намира в бившия индустриален комплекс на Талин:

Творческата градска зона Телискиви (Telliskivi Creative City) се намира в бившия индустриален комплекс на Талин, в който се помещават галерии, малки магазини, различни творчески компании, стартиращи фирми и ресторанти. В сърцето на творческия град се намира международно известният фотографски музей Fotografiska Tallinn, центърът за документална фотография Juhan Kuus, театър Sõltumatu Tantsu Lava и платформа за съвременни танци, фабрика за сладолед LaMuu, място Erinevate Tubade Klubi и няколко други творчески компании. През цялата година в Творческия град се провеждат над 800 различни културни събития. Освен това в творческия град могат да бъдат намерени повече от двадесет различни произведения на уличното изкуство.

 

  • Посещение на създадени от организации на местни жители зеленчукови и билкови градини в Стария град на Талин.

 

Резултати от извършеното посещение и заключения:

 Обмяна на информация, добри практики и модели в сферата на планиране, сътрудничество, комуникация и съгласуване по отношение на европейската стратегия за горите, опазване на зелените системи от дървесни видове, които ще спомогнат при адаптирането и планиране на местно ниво, повишаване на административния капацитет в процеса на прилагане и изпълнение на политики в сферата на ЗООС, ЗУО, ЗУТ и др. при изпълнението на екологични проекти.

 

Галерия



Времето в гр.Белослав

Предстоящи събития

Търсене в сайта